,
Message sent from:

Who's Who - Current Staff List 2017/18

Quote teachersarenicetome

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Headteacher

Mrs Kate Wilkins

Deputy Headteacher

Mrs Anna Pemberton

Assistant Headteacher - Inclusion

Mrs Kathryn Curtis

School Business Manager

Mrs Shona Barker

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEACHING

STAFF

Name

Year Group

Leadership Role

Mrs Sharon Gingell

Reception

Sycamore Class

Science

Miss Hannah Alexander

Reception

Laurel

Class

Environment

Miss Danielle Doyle

Year 1

Silver Birch Class

 

Miss Leigh-Ann Brown

Year 1

Larch Class

PE

Miss Laura Haines

Year 2

Almond Class

History / Geography / MFL

Mrs Sian Morris

Miss Kathryn Curtis

Year 2 Hawthorn Class

RE / PSHE

 

SENCO

Mrs Kate Bagnall

Mrs Morwenna Rutland

Year 3

Lilac Class

Music / Dance / Drama

 

DT & ART

Miss Amy Pearson

Year 3

Alder Class

 

Miss Becky Denmeade

Year 4

Beech Class

MDSA/E Safety/ Healthy Schools/ Positive Playtimes

Miss Jessica Harburt

Year 4

Maple Class

 

Mrs Nicki Bennett

Year 5

Willow Class

Maths

Mrs Kate Bullimore

Mrs Helen McPherson

Year 5

Cedar Class

Reading / Writing 

Music

Mr James pemberton

Year 6

Hazel Class

Art & EVC

Mr Daniel Murphy

Year 6

Walnut Class

ICT

 

 

 

 

 

HLTAs

Family Link Worker

Name

Specialism

 Cathy Tozer

Maths

 Lolita Molnar-Caillou

Maths

 Stevie-Jayne Nicholas

Reading

 Bethan McKenna

Reading

Paul Cousins

Family Link Worker

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TAs

Name

Georgie Hewson

Faye Hayward

Rumi Bibi

Julie Hill

Zisan DeVanney

Gemma Pryor

Nicola Bailey

Sarah Norris

Caroline Rogerson

Fran Vowles

Siobhan Perry

Judy Bishop

Pauline Swinburn

Clinton Perry

Paula Harrison

 

 

 

 

 

MDSAs

Name

Debbie Andrews

Claire Bowker

Louise Burrows

Carol Jones

Kim Hohar

Sylvie Thompson

 

 

 

 

 

Catering Team

Name

Additional Information

Claire Mounty

Catering Manager

Bev Clark

Assistant Catering Manager

Jenny Francis

Catering Assistant

Carol Stone

Catering Assistant

 

 

 

 

 

Site and Cleaning Team

Name

Additional Information

Jim Talbot

Site Manager

Debbie Noutch

Cleaner

Pauline Swinburn

Cleaner

Stacey Swinburn

 

Cleaner

 

Helen Prevett

Cleaner

 

 

Admin Team

Name

Additional Information

Tamasin Jones

Senior School Secretary / Office Supervisor

Julie James

Finance Officer

KellyJo Hayward

Inclusion Admin Officer

X
Hit enter to search