,
Message sent from:

The Grove Primary School 2016/17

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Headteacher

Mrs Kate Wilkins

Deputy Headteacher

Mrs Anna Pemberton

Assistant Headteacher - Curriculum

Mrs Emma Long

Assistant Headteacher - Inclusion

Mrs Kathryn Curtis

School Business Manager

Mrs Shona Barker

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEACHING

STAFF

Name

Year Group

Leadership Role

Miss Sian Morris

Reception

Sycamore Class

Phonics

RE

Mrs Kate Bagnall

Reception

Sycamore Class

PE & Dance

Mrs Louisa Kile

Reception

Laurel Class

DT

Farm Project Leader

Mrs Sharon Gingell

Year 1

Silver Birch Class

PSHE

Miss Leigh-Ann Brown

Year 1

Larch Class

NQT

Miss Laura Haines

Year 2

Almond Class

Geography

Outdoor Learning

Mr Peter Eggers

Year 2

Hawthorn Class

Environment

Educational Visits

Mrs Helen McPherson

Year 3

Lilac Class

Science

Mrs Emma Morse

Year 3

Lilac Class

Playtime/Lunchtime

Provision & MDSAs

Mr Conn Gervin

Year 3

Alder Class

PE & Dance

Music

Mrs Madeleine Field

Year 4

Beech Class

Science

Miss Becky Denmeade

Year 4

Maple Class

Computing

Music

Mrs Niki Bennett

Year 5

Willow Class

Maths

MFL

Miss Hannah Lovett

Year 5

Cedar Class

Environment

Farm Project

Mr James Pemberton

Year 6

Hazel Class

Art

Conduct/Behaviour

Miss Emma Long

Year 6

Walnut Class

Writing

History

Mrs Kate Bullimore

Year 6

Walnut Class

Reading

Mrs Lucy Burcombe

Non-Class Based

Gifted & Talented

 

 

 

 

 

 

HLTAs

Family Link Worker

Name

Specialism

 Cathy Tozer

Maths

 Lolita Molnar-Caillou

Maths

 Stevie-Jayne Nichols

Reading

 Bethan McKenna

Reading

 Nikoletta Kulscarne Olvaso

The Arts

Paul Cousins

Family Link Worker

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TAs

Name

Cheryl Robinson

Nadine Cartledge

Rumi Bibi

Julie Hill

Zisan DeVanney

Gemma Pryor

Anna Perry

Sarah Norris

Caroline Rogerson

Ashley Swanick

Fran Vowles

Siobhan Hall

Judy Bishop

Pauline Swinburn

Clinton Perry

Paula Harrison

Hayley Leadbeater

 

 

 

 

 

MDSAs

Name

Debbie Andrews

Claire Bowker

Louise Burrows

Carol Jones

Kim Hohar

Sylvie Thompson

 

 

 

 

 

Catering Team

Name

Additional Information

Claire Mounty

Catering Manager

Bev Clark

Assistant Catering Manager

Jenny Francis

Catering Assistant

Carol Stone

Catering Assistant

 

 

 

 

 

Site and Cleaning Team

Name

Additional Information

Jim Talbot

Site Manager

Debbie Noutch

Cleaner

Pauline Swinburn

Cleaner

Helen Prevett

Cleaner

 

 

Admin Team

Name

Additional Information

 Julie James

Finance Officer

Tamasin Jones

Senior School Secretary / Office Supervisor

KellyJo Hayward

Inclusion Admin Officer